Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nowy Bytom na finał

14-06-2017, 07:43 Joanna Oreł

Zakończyła się wiosenna tura spotkań władz miasta z mieszkańcami. Podczas dziewięciu wizyt w poszczególnych dzielnicach miasta mieszkańcy zadali ok. 250 pytań, a obecnych było ok. 600 osób. Ostatnie spotkanie w ramach 12 tury zebrań dzielnicowych odbyło się w Miejskim Centrum Kultury i dotyczyło dzielnic Nowy Bytom oraz Chebzie.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od przedstawienia inwestycji. Wśród nich warto wymienić rewitalizację dworca PKP, gdzie swoją siedzibę znajdzie centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej, budowę ronda na łączniku DTŚ, termomodernizację Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Niedurnego 125, budowę kreatywnej strefy gier i miasteczka ruchu drogowego na terenie SP nr 1, utwardzenie nawierzchni parkingu przy ul. Planty Kowalskiego oraz rozpoczęcie modernizacji i renowacji osiedla Kaufhaus. Jeżeli chodzi o pytania ze strony mieszkańców to interesowali się oni m.in. właśnie stanem osiedla Kaufhaus. – W tym roku rozpoczynamy remont osiedla Kaufhausu. Szykuje się duża przebudowa, bo wykonaliśmy szczegółowe projekty i całe osiedle będzie rewitalizowane – nie tylko chodniki i ulice, ale także budynki, czy podwórka itd. – zapowiedziała prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

Mieszkańcy dopytywali się także o zwiększenie liczby miejsc parkingowych w Nowym Bytomiu. – Miejsc parkingowych będzie przybywać. Chcemy zrobić parking naprzeciwko stadionu lekkoatletycznego. Pojawią się one także wzdłuż willi Florianka oraz przy parku MCK-u – planowała Grażyna Dziedzic.

Pytania dotyczyły także przyszłości osiedla Morgenroth przy ulicach Szafranka, Styczyńskiego oraz Nowobytomskiej w Chebziu. Jak mówiła jednak z mieszkanek – głównymi problemami tego miejsca są – brak sklepów, placów zabaw, ławek, a także oświetlenia w niektórych miejscach. – Ze względu jednak na specyfikę tego miejsca sprawdzimy, czy na tym osiedlu mamy swoje tereny. Tylko na nich możemy zrealizować jakiekolwiek przedsięwzięcie – zaznaczyła Grażyna Dziedzic.

Podczas spotkania pojawiła się także kwestia basenu letniego przy ul. Ratowników. Chodzi o zagospodarowanie górnej części obiektu. – Ogłosiliśmy przetarg na kolejny etap inwestycji, ale okazało się, że środki, jakimi dysponujemy na realizację tego zadania, były niższe niż zgłaszali wykonawcy. My zabezpieczyliśmy na te zadanie milion złotych, a okazało się, że potrzebnych jest 1,5 mln zł. Niemniej jednak w tym miejscu ma powstać wodny plac zabaw. Z inwestycji tej nie rezygnujemy – mówiła prezydent Dziedzic.

Nie brakowało też pytań dotyczących planów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji. Jak przypomniał wiceprezydent Mejer, zanim przystąpiono do tego tematu, władze miasta otrzymały zapewnienie od przewodniczącego zarządu KZK GOP (główny organizator komunikacji publicznej w regionie), że jest to możliwe. Później jednak Związek nie zgodził się na to. Przygotowano więc projekt bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół średnich i dopłaty na bilety dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych, ale to z kolei nie zyskało akceptacji Rady Miasta. Trwają więc kolejne rozmowy. – Ze względu na zmiany w szkolnictwie myślimy o wprowadzeniu darmowych przejazdów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Myśleliśmy też o tym, by wprowadzić darmową linię weekendową, która nie byłaby regularna, przez co nie wchodzilibyśmy w kompetencje KZK GOP. Na temat tych pomysłów zostały już wystosowane pisma do związku i czekamy na opinie – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Komentarze


18-06-2017, 17:59
O?! napisał(a):

Nie uwierzę, że o Nik-Pol nikt nie pytał...