Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Halemba wyruszy na Jasną Górę

10-08-2017, 15:37 Agnieszka Lewko

Około 200 pielgrzymów w różnym wieku po raz kolejny wyruszy z Halemby na Jasną Górę.  Już po raz trzydziesty dziewiąty wierni z trzech halembskich parafii połączą się we wspólnej drodze, żeby zanieść do Częstochowy swoje intencje oraz żeby  pomodlić się w tym świętym miejscu. Pielgrzymka rozpocznie się już 21 sierpnia  i wyruszy z kościoła z parafii Bożego Narodzenia, a powróci 26 sierpnia do kościoła Matki Bożej Różańcowej. Halembscy pielgrzymi przejdą około 180 km.

- W tym roku pielgrzymka przebiegnie pod hasłem „Być koroną Maryi”, które związane jest z obchodami 300 rocznicy ukoronowania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który znajduje się właśnie na Jasnej Górze - zaznacza ksiądz Maciej Brol z parafii Bożego Narodzenia w Halembie, który poprowadzi pielgrzymkę.

Udział w halembskiej pielgrzymce stał się już tradycją dla mieszkańców Halemby. Uczestniczą w niej pielgrzymi w różnym wieku, a nawet całe rodziny, które często zabierają ze sobą małe dzieci w  wózkach. Co ważne, rudzianie do Częstochowy będę iść 3 dni, a po drodze czekają ich 2 noclegi. Wyruszą zaraz po porannej mszy świętej, czyli po godzinie 7:00. Pierwszym postojem na ich trasie będzie kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach, następnie skierują się do bazyliki w Piekar Śląskich, a zakończą pierwszy dzień wędrówki w Świerklańcu. Podczas drugiego dnia zrobią postój m.in. w Żyglinie, Miotku i w Psarach. Z kolei w trzecim dniu wędrówki dojdą do Częstochowy. Natomiast w czwartek (24.08) odbędzie się Dzień Halembski, którego punktem kulminacyjnym będą: msza święta przy świętym obrazie, w którą  oprócz pielgrzymów włączą się osoby, które tego dnia przyjadą na Jasną Górę, żeby wspólnie z rodzinami i znajomymi uczestniczyć w obrzędach religijnych. Następnie po mszy odbędzie się droga krzyżowa na wałach, po której  nie zabraknie także wspólnego śpiewania.

- Wyruszając na Jasną Gorę bierzemy ze sobą intencje i prośby naszych parafian, które później składamy w tym świętym miejscu. Poza tym czytamy je podczas wspólnej wędrówki i modlimy się. Oczywiście nie brakuje także radosnego śpiewu i gry na gitarze. Co ważne, każdy z nas wyrusza w tę drogę w jakimś konkretnym, indywidualnym celu - podkreśla ksiądz Marcin Brol.

Warto pamiętać, że wyruszając na pielgrzymkę, trzeba liczyć się z wieloma utrudnieniami i wyrzeczeniami - W czasie pielgrzymki czeka nas wiele trudów i niedogodności, wiele poświęceń i wyrzeczeń,  dlatego życzę wszystkim uczestnikom wytrwałości, siły i pogody ducha, a także wiary we własne siły. Wierzymy też, że Pan Bóg ześle nam dobrą pogodę i będzie sprzyjał naszej wędrówce - dodaje ksiądz Brol.

Pielgrzymi z Częstochowy do Rudy Śląskiej wyruszą w piątek rano, z kolei do Halemby dotrą w sobotę (26.08). Co więcej, w tegoroczną pielgrzymkę postanowili włączyć się także halembscy rowerzyści. W środę (23.08) z Halemby wyruszy grupka około 15 osób na rowerach, która dołączy do wędrowców podczas Dnia Halembskiego.


Komentarze