Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Gra o podwórka. Czas na rewitalizację!

06-03-2015, 13:45 Joanna Oreł

Władze Rudy Śląskiej w sposób kompleksowy chcą zadbać o zaniedbane i zniszczone przestrzenie między budynkami w mieście. Plan zakłada odnowienie wspólnie z mieszkańcami kilkunastu podwórek każdego roku. Już został opracowany szczegółowy program renowacji podwórek, a wraz z nim koncepcje zagospodarowania pierwszych 11 przestrzeni.

Do tej pory kompleksową rewitalizacją podwórek poza nielicznymi wyjątkami (Wrocław, Szczecin, Gdańsk) nie interesowało się zbyt wiele samorządów. Inaczej na tę kwestię zapatrują się władze Rudy Śląskiej. – Doświadczenia z licznych spotkań z rudzianami pokazują, że mieszkańcy chcą, by to właśnie najbliższa przestrzeń, w której żyją spełniała ich oczekiwania. Stąd w ostatnich latach szereg drobnych, ale i licznych inwestycji bezpośrednio w dzielnicach – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Teraz chcemy iść krok dalej i wykorzystać potencjał samych mieszkańców. Istnieje bowiem pewna prawidłowość – im bliżej miejsca zamieszkania, tym nasze zaangażowanie jest większe – dodaje.

To właśnie aktywizacja samych mieszkańców i ich zaangażowanie są wyróżnikiem rudzkiego programu rewitalizacji podwórek. Mieszkańcy będą brali udział w pracach remontowych, a wcześniej współdecydować będą o wyglądzie swojego podwórka. – Już w trakcie opracowywania programu przeprowadziliśmy konsultacje społeczne z mieszkańcami odnośnie zagospodarowania 11 podwórek, które w pierwszej kolejności chcemy zrewitalizować – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk. – Wytypowane podwórka to przestrzenie pomiędzy budynkami, skwery oraz podwórza w obszarach problemowych społecznie, które obejmują m.in. stare osiedla robotnicze – dodaje.

Podczas konsultacji społecznych, które odbywały się bezpośrednio na podwórkach, mieszkańcy zwracali uwagi na takie problemy, jak: brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub zupełny brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

Opracowany po kilkunastu miesiącach prac program rewitalizacji podwórek do 2030 roku oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania 11 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

– Same inwestycje realizować będziemy na terenach należących do miasta, bądź wchodzących w skład zasobu komunalnego miasta. Partycypować będziemy również w renowacjach podwórek, które zdecydują się przeprowadzić wspólnoty mieszkaniowe, w których mamy udziały – tłumaczy Michał Pierończyk.

Władze Rudy Śląskiej chciałyby każdego roku zagospodarować przestrzeń kilkunastu podwórek. Pieniądze w głównej mierze pochodzić będą ze środków unijnych. – Projekty renowacji podwórek ujęte zostały w tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Subregionu Centralnego. Obecnie czekamy na uruchomienie programu – podkreśla Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

W ten sposób jeszcze w tym roku miasto mogłoby zlecić opracowanie dokumentacji obejmujących rewitalizację pierwszych podwórek.
Jak wynika z opracowanego programu renowacji podwórek do 2030 roku, w Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda  380, co stanowi prawie 23 proc ogółu.

Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania - w większości znajdują się one w północnych dzielnicach miastach, w obszarach objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji, dlatego w głównej mierze z grona tych lokalizacji dokonywany będzie wybór miejsc, które będą odnawiane.

Program renowacji podwórek powstał przy współudziale środków zewnętrznych. Miasto wraz z Chorzowem i Świętochłowicami od 2013 roku realizuje wspólny projekt, który pozwoli przygotować dokumenty umożliwiające ubieganie się o środki z budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Projekt „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”, którego liderem jest Chorzów, zakończy się w pierwsze połowie 2015 roku.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


19-03-2015, 10:57
Rudzianka napisał(a):

Zapraszam na oględziny podwórka - podwórek przy ulicy Staszica i Kościelnej. MASAKRA. Zamiast chodników błoto koleiny ziemia. W okresie jesień - wiosna przeprawa do klatki schodowej przez podwórka to czysta gimnastyka. Nie wspominając o syfie na klatce schodowej z butów. Dzieci w okresie letnim czas na dworze spędzają bawiąc się na ulic. WSTYD. Nie ma żadnych huśtawek, piaskownicy KOMPLETNIE NIC !!! zarządca czyli Perspektywa ma lokatorów totalnie w czterech literach. Osiedle kolonia Staszica-Kościelna jest osiedlem zabytkowym ale bardzo zapomnianym!!!!!!! A szkoda bo mogła to być jedna z wizytówek miasta