Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dziękowano za wsparcie

23-11-2015, 14:07 Admin

70 pracowników socjalnych z Rudy Śląskiej obchodziło w poniedziałek (23.1.) święto. Swoją pracą na co dzień wspierają oni blisko 9 tysięcy osób, w tym 4 tysiące rudzkich rodzin. – To niezwykle trudna i odpowiedzialna praca – podkreślała Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta.

Zadania pracownika socjalnego reguluje ustawa o pomocy społecznej, która określa również, jakie przygotowanie zawodowe wymagane jest od osoby wykonującej ten zawód. Do jego obowiązków należy przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, ustalanie potrzeb osób lub rodzin wymagających wsparcia, planowanie odpowiedniej formy pomocy, nie tylko materialnej.

Pracownik socjalny pomaga w załatwianiu spraw urzędowych, wspomaga doradztwem prawnym i psychologicznym, pomaga w utrzymaniu kontaktów z otoczeniem i zacieśnianiu więzi rodzinnych, a także wspomaga osoby niepełnosprawne w integracji ze środowiskiem. Jego pomocą są objęte także osoby opuszczające rodziny zastępcze, placówki wychowawcze, resocjalizacyjne czy zakłady karne. Wspiera także osoby bezdomne w realizacji indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności. – Praca socjalna wymaga współpracy pracownika socjalnego z wieloma podmiotami, np. organizacjami społecznymi, instytucjami charytatywnymi, służbą zdrowia czy placówkami oświatowymi – podkreśla Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Opieką pracowników socjalnych objęte są osoby, które borykają się z różnymi problemami i dysfunkcjami, takimi jak bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych czy uzależnienia. – Pracownik socjalny jest kierowany do miejsca zamieszkania takiej osoby, indywidualnie ustala potrzeby osoby bądź rodziny, przedstawia możliwości uzyskania wsparcia – tłumaczy Krystian Morys. – Planowanie takiej pomocy opiera się przede wszystkim na dialogu, a jej celem jest doprowadzenie do zdolności podopiecznych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie – mówi.

Tegoroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego miały szczególny charakter, gdyż zbiegły się z jubileuszem 25-lecia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rudzki MOPS został powołany uchwałą Miejskiej Rady Narodowej 28 lutego 1990 jako jednostka organizacyjna Miasta Ruda Śląska. Podstawę działalności Ośrodka stanowi ustawa o pomocy społecznej, jednak w ciągu 25 lat działalności zwiększyła się liczba zadań realizowanych przez ośrodek.

W tej chwili MOPS realizuje zadania wynikające z 25 ustaw, m.in. o świadczeniach rodzinnym, o dodatkach mieszkaniowych, ustawy prawo energetyczne, ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o rehabilitacji zawodowej i społecznej, o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czy ustawy o systemie oświaty. Bardzo ważnym elementem działalności Ośrodka jest realizacja zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Od 2011 roku MOPS jest organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej. MOPS realizuje także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej umożliwił dostęp do uzyskania pomocy żywnościowej około 4000 osobom. Łącznie prawie 40 ton żywności trafiło do osób najbardziej potrzebujących z terenu naszego Miasta.

Warto podkreślić, że w ramach opieki tylko w 2014 roku pracownicy socjalni przeprowadzili ponad 10 tys. wywiadów środowiskowych, a pracownicy Działu Pomocy Środowiskowej udzielali informacji około 90 osobom dziennie. Z kolei Dział Świadczeń wydał ponad 26 tys. decyzji administracyjnych, a jego ponad dziesięciomilionowy budżet przeznaczono m.in. na wydawanie posiłków, zasiłki celowe, zasiłki okresowe czy zagwarantowanie schronienia. – Te liczby najlepiej pokazują ogrom pracy, którą wykonują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – mówiła Grażyna Januła – Jonda.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze