Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Diamentowe czepki" dla rudzkich pielęgniarek

14-07-2017, 08:15 admin

Wykonują trudny, wymagający poświęceń, zawód. Podchodzą do niego z ogromną pasją i zaangażowaniem – z korzyścią dla pacjentów. Cztery rudzkie pielęgniarki zostały w tym roku wyróżnione prestiżową statuetką „Diamentowy Czepek”. Otrzymały je: Irena Włodarczyk – pracująca na co dzień jako pielęgniarka oddziałowa w Izbie Przyjęć Szpitala Miejskiego w Bielszowicach, Grażyna Dobrowolska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologicznego Szpitala Miejskiego w Goduli oraz Maria Fliegel i Urszula Gasper z Oddziału Otolaryngologicznego rudzkiej placówki.

– To wyróżnienie jest bardzo miłe, ale ja wyznaję zasadę, że w życiu zawsze trzeba robić swoje najlepiej jak potrafisz, niezależnie od tego czy ktoś to docenia czy nie – mówi Maria Fliegel. – W zawodzie pracuję od 42 lat. Zaczynałam w Bielszowicach na Oddziale Noworodkowym, na położnictwie przepracowałam 13 lat, potem przez kolejnych 21 lat jako instrumentariuszka na laryngologicznej sali operacyjnej, by ostatecznie trafić na Oddział Laryngologiczny. Lubię działać, dlatego zawsze chciałam zostać pielęgniarką, nigdy nie widziałam się w pracy za biurkiem. Kiedyś jednak miałyśmy więcej czasu dla pacjentów, teraz niestety więcej jest pracy przy komputerze i papierkowej roboty – wspomina uhonorowana statuetką „Diamentowy Czepek 2017” rudzka pielęgniarka.

Deficyt pielęgniarek i to nie tylko w polskiej służbie zdrowia, odczuwamy jest od kilku lat. Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, na 1 tys. mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5,2 pielęgniarki. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. – Jak rozpoczynałam pracę na internie 44 lata temu liczba pielęgniarek zatrudnionych w oddziale była znacznie większa niż w chwili obecnej, a praca jest nadal równie ciężka i odpowiedzialna – podkreśla Urszula Gasper. – Musimy systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i dokształcać się by iść z duchem czasu. Oczywiście najważniejszy jest pacjent, on zawsze jest na pierwszym miejscu, ale chciałabym doczekać lepszych czasów w służbie zdrowia. Kiedy my pielęgniarki będziemy bardziej doceniane, będziemy pracować w lepszych warunkach i będziemy odpowiednio wynagradzane – dodaje jedna z czterech wyróżnionych rudzkich pielęgniarek.

Statuetki „Diamentowy Czepek” przyznawane są pielęgniarkom i położnym za upowszechnianie zasad etyki zawodowej, wzorowe wykonywanie swoich obowiązków oraz działania na rzecz integrowania środowiska pielęgniarek i położnych. – Każdy dzień przynosi nowe wezwania dlatego lubię swoją pracę – tłumaczy Grażyna Dobrowolska. – Uczciwość, cierpliwość i dyscyplina oraz przywiązanie i sympatia do pacjentek są bardzo ważne. Trzeba ich słuchać i razem z nimi umieć przeżywać chorobę, często w ciężkich chwilach wspierając psychicznie – dodaje pielęgniarka, która w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej przepracowała blisko 40 lat.

Statuetki „Diamentowy Czepek” od dwóch lat przyznaje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach na uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej.


Komentarze