Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dbamy o bezpieczeństwo

15-06-2018, 10:29 admin

W ciągu ostatnich 5 lat o ponad połowę spadła liczba postępowań wszczętych przez rudzką policję. Zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, rozbojów, pobić, kradzieży z włamaniem czy kradzieży samochodów. Kiedy jednak dochodzi do pobicia uczniów przez kibiców, pytanie o poziom bezpieczeństwa wraca. O tym, czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, rozmawiamy z prezydent miasta Grażyną Dziedzic.

– Pani Prezydent spotykamy się, by porozmawiać o bezpieczeństwie w kontekście wydarzeń sprzed tygodnia. W Orzegowie zostali pobici uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego…
– Taka sytuacja faktycznie miała miejsce. Zamaskowani sprawcy pobili 2 uczniów tej szkoły i trafili oni do szpitala. Po wykonaniu badań opuścili szpital i wrócili do domu. Policji po 2 dniach udało się sprawców zatrzymać i okazało się, że to kibice jednego z klubów piłkarskich. I tu dochodzimy do sedna problemu, ponieważ nie od dziś wiadomo, że Ruda Śląska jest podzielona na kibiców dwóch różnych klubów. My cały czas staramy się, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Rozmawiamy o tym z przedstawicielami służb, ale też innych miast, które mają podobne doświadczenia. A takich miast, proszę mi wierzyć, jest w Polsce wiele.

– To co miasto może w tej sytuacji zrobić?
– Spotykamy się regularnie ze służbami, które dbają o bezpieczeństwo w mieście, mam tu na myśli przedstawicieli policji, straży miejskiej i straży granicznej. Podjęliśmy wspólnie decyzję, że w okresie letnim zwiększymy ochronę miejskich obiektów sportowych, zwłaszcza basenu letniego w Nowym Bytomiu i Burlocha. Odbyło się również spotkanie służb z dyrektorami rudzkich szkół oraz pedagogami. Chcemy, by wiedza na temat bezpieczeństwa przed wakacjami została przekazana dalej, rodzicom i uczniom. To jest też okazja, by zwrócić uwagę na edukację w zakresie bezpiecznego kibicowania. Musimy myśleć kompleksowo, bo szkoła i nauczyciele nie zrobią nic bez wsparcia i zaangażowania rodziców. Myślę też, że potrzebujemy tu wsparcia władz klubów piłkarskich. Mówiąc wprost bez wsparcia wszystkich wymienionych przeze mnie stron nie osiągniemy nic.

– Pani Prezydent zapytam wprost: czy w Rudzie Śląskiej jest bezpiecznie?
– Tak, moim zdaniem w Rudzie Śląskiej jest bezpiecznie. Świadczą o tym konkretne liczby. W ciągu ostatnich 5 lat o ponad połowę spadła liczba postępowań wszczętych przez rudzką policję, co tak naprawdę oznacza spadek przestępczości o połowę. Na poprawę bezpieczeństwa miały niewątpliwie wpływ dodatkowe patrole prewencyjne, za które płacimy z kasy miasta, kierowane w tak zwane rejony zagrożone. W ubiegłym roku było ich ponad 300. W trakcie ich przeprowadzania ujawniono prawie 700 wykroczeń, wylegitymowano ponad 1,6 tys. osób, przeprowadzono blisko 300 interwencji. Mogę mieszkańców uspokoić, że w mieście jest bezpiecznie i nie ma powodów do obaw.

– A może problemem jest brak monitoringu?
– Monitoring w mieście jest i to w wielu miejscach. Kiedy 8 lat temu zostałam prezydentem, nie było zabezpieczonych w budżecie miasta środków, żeby wykonać to zadanie kompleksowo. Kiedy ja obejmowałam władzę w mieście, inne miasta już dawno ten temat miały załatwiony, a w Rudzie Śląskiej nie było praktycznie żadnych miejskich kamer. Teraz mamy ich 36. Za zakup 13 z nich oraz doposażenie miejskiego centrum monitoringu udało nam się otrzymać ponad ćwierć miliona złotych zwrotu ze środków unijnych. Wykonując miejskie inwestycje, obejmujemy je monitoringiem. Ten, który już mamy, doskonale się sprawdza. W zeszłym roku kamery ujawniły 477 czynów zabronionych, a w tym roku już 250. Zamierzamy w dalszym ciągu inwestować w bezpieczeństwo. W zeszłym roku stworzyliśmy całą koncepcję smart city i na tej bazie chcemy wdrożyć system inteligentnego monitoringu. Myślę, że będzie to realne do wykonania w przyszłym roku.


Komentarze