Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Cyfryzacja

21-02-2013, 17:00 Administrator WR

20 maja br. w województwie śląskim zakończy się cyfryzacja telewizji. Od tego momentu nastąpi zmiana w nadawaniu sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy. Wtedy też w Rudzie Śląskiej oraz pozostałych miastach centralnej części województwa nastąpi wyłączenie sygnału analogowego. Do tego czasu właściciele starych telewizorów kineskopowych powinni zaopatrzyć się w specjalne dekodery lub podłączyć się do sieci kablowej.



- Tradycyjne odbiorniki analogowe nie są przystosowane do odbioru cyfrowego – tłumaczy Dariusz Schmidt, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. cyfryzacji telewizji naziemnej - Jeśli więc mamy w mieszkaniu telewizor starego typu mamy dwa rozwiązania: albo dołączymy do niego odpowiednie urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem, albo wymienimy stary najczęściej kineskopowy odbiornik analogowy na nowy (iDTV). – mówi.

 

Tak więc mieszkańcy nie będą zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder. Jeśli zdecydujemy się na zakup dekodera, to sposób jego połączenia z anteną i telewizorem jest opisany w instrukcji załączonej do urządzenia. Kabel anteny wpinamy do odpowiedniego gniazda w dekoderze, a dekoder do telewizora włączamy przez „eurozłącze” SCART. Dekodery mają różne konstrukcje i niektóre potrzebują dodatkowego kabla SCART, który powinien być w komplecie z dekoderem. Po uruchomieniu zestawu „dekoder-telewizor” trzeba dekoder zaprogramować i ... można już oglądać telewizję.

 

 

- Warto wyjaśnić jedną sprawę – jeśli ktoś korzysta z usług telewizji kablowej lub posiada dekoder telewizji satelitarnej np. którejś z płatnych platform cyfrowych, to po wyłączeniu sygnału analogowego będzie nadal, bez zmian, odbierał program telewizyjny – deklaruje Schmidt. W takiej sytuacji jest według szacunków około 70% mieszkańców województwa śląskiego. Wymiana odbiornika czy zakup dekodera dotyczy tych mieszkańców, którzy teraz odbierają analogowy sygnał telewizyjny z „tradycyjnych” anten zainstalowanych indywidualnie lub anten instalacji zbiorowych i nie posiadają telewizora z wbudowanym tunerem MPEG-4. Spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy budynków powinni sprawdzić i ewentualnie zmodernizować anteny instalacji zbiorowych. Wytyczne jak to zrobić można znaleźć na stornie www.cyfryzacja.gov.pl Natomiast zakup dekodera to już indywidualna sprawa każdego mieszkańca.

 

 

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego będzie przebiegało w trzech etapach. 19 marca sygnał analogowy zostanie wyłączony na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa. Na koniec sygnał analogowy zostanie wyłączony w centrum województwa. – Pragnę przestrzec mieszkańców Rudy Śląskiej przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt – mówi Dariusz Schmidt.

 


– Najlepiej dokonywać zakupu sprzętu u sprawdzonych sprzedawców, a przed tym upewnić się, że taki zakup jest konieczny – podkreśla. Koszt dekodera STB czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to od około 80 do 150 złotych.

Szczegóły dotyczące cyfryzacji, można znaleźć na stornie www.cyfryzacja.gov.pl. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 funkcjonuje również bezpłatna infolinia 800 00 77 88.


źródło: UM


Komentarze