Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Bielszowiczanie zabrali głos

07-11-2017, 10:12 UM Ruda Śląska

Zieleń miejska, problemy ze smogiem, budżet obywatelski, komunikacja publiczna, wycinka drzew oraz oświetlenie drogowe - to tylko kilka spraw, o które pytali dziś  prezydent miasta Grażynę Dziedzic mieszkańcy Bielszowic. Zebranie dzielnicowe w Domu Kultury było szóstym w cyklu jesiennej tury spotkań z władzami Rudy Śląskiej. 

Jedno z pierwszych pytań, jakie padły dzisiejszego popołudnia w sali kameralnej Domu Kultury, dotyczyło zieleni miejskiej. „Co miasto robi w zakresie utrzymania zieleni? Czy będzie ładniej?” – pytano. – Sytuacja w mieście jest coraz lepsza, dlatego nakłady finansowe na utrzymanie zieleni  zwiększają się. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na ukwiecenie rond. Na rewitalizację parków staramy się pozyskiwać fundusze z zewnątrz. Obiecuję, że w przyszłym roku ta zmiana będzie już mocno zauważalna – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

Z sali padło też pytanie o wycinkę drzew przy ul. Porębskiej w Rudzie. Zastanawiano się nad koniecznością takiego działania. – Przy ul. Porębskiej rosły topole, które przez wielu specjalistów traktowane są po prostu jak „chwasty”. Ta wycinka zaś przeprowadzona została po otrzymaniu opinii z urzędu marszałkowskiego na temat rosnących tam roślin. Marszałek podzielił nasze stanowisko, ze są one niebezpieczne dla ludzi i ich mienia – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Na miejsce wyciętych roślin zasadzone zostaną 53 nowe, określone przez Marszałka drzewa, które w przyszłości stworzą nam piękną aleję – uspokajał.

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy „fińskich domków”. Zwracali uwagę na smog, w tym rejonie. „Czy kontrole pieców mogłyby być częstsze, niezależnie od zgłoszeń telefonicznych, bo nie chcemy się czuć jak donosiciele?” - mówiła jedna z mieszkanek. – Musicie się Państwo przełamać i dzwonić. Inaczej problem z paleniem śmieciami w piecach nie zmniejszy się. Oczywiście kontrole nadal będą prowadzone regularnie, jednak ten telefon może nas szybko naprowadzić na sprawcę – podkreślał Mejer. Wiceprezydent zdradził też, że władze przymierzają się do zakupu czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w mieście, które pozwolą ustalić, które rejony Rudy Śląskiej są w najgorszej kondycji pod względem smogu.

Kilka pytań z sali dotyczyło też oświetlenia drogowego. Proszono o instalowanie lamp ledowych wraz ze słupami, tak by światło padało nie tylko na drogę, ale też na chodnik. Jako dobry przykład, wymieniona została ul. Hallera w Nowym Bytomiu. – Nasze, miejskie słupy wymieniamy, jednak część słupów ustawionych na terenie miasta należy do spółki Tauron Dystrybucja i na nich, tak jak w przypadku ul. Bielszowickiej, wymieniona zostaje jedynie oprawa ledowa. Stąd taka widoczność. Obiecuję Państwu, że będę dążyła do wykupu tych słupów i ich wymiany, tak by w całym mieście było oświetlenie na najwyższym poziomie – zaznaczała prezydent Dziedzic.

Dwa ostatnie pytania dzisiejszego spotkania dotyczyły kolejno usprawnienia budżetu obywatelskiego oraz komunikacji publicznej. Jeden z mieszkańców pytał o rozwój platformy pozwalającej  głosować  przez internet na wybrane inwestycje w budżecie partycypacyjnym. – Myślimy o aplikacjach, które nie tylko pozwolą mieszkańcom w szybki sposób zagłosować w budżecie, ale ułatwią dostęp np. do informacji kulturalnych czy przypomną o terminie zapłaty podatku od nieruchomości i to wszystko przy użyciu smartfona. Na realizację tego zadania będziemy wnioskować o środki zewnętrzne  - mówił wiceprezydent Mejer. W sprawie funkcjonowania komunikacji publicznej wypowiedziała się prezydent Dziedzic. – Z początkiem przyszłego roku powstanie instytucja, która zastąpi KZK GOP. Wprowadzonych zostanie wiele zmian, które usprawnią poruszanie się po metropolii. Liczę, że dojdziemy w końcu do sytuacji, w której mieszkańcy chętniej wybiorą komunikację publiczną niż samochód – zaznaczyła.

W czwartek, 9 listopada, w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Lexa 14 prezydent Grażyna Dziedzic spotka się z mieszkańcami Halemby. Początek o godz. 17:00.


Komentarze