Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Anioły chodzą w piżamkach

29-05-2017, 12:18 Joanna Oreł

Choć nie szata zdobi człowieka, oni w ten nietypowy sposób chcą uczyć solidarności z osobami chorymi, wymagającymi opieki, czy przebywającymi w szpitalu. Taka jest idea akcji „Anioły w Pidżamkach”, która od kwietnia trwa w Szkole Podstawowej nr 20 w Kochłowicach, a której finałem będzie Dzień Piżamowy. Zanim jednak do niego dojdzie w szkolną akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, ale także artyści, sportowcy, lekarze, czy po prostu przyjaciele szkoły, a zarazem ludzie dobrej woli.

– Postanowiliśmy stworzyć projekt, który pozwoli przybliżyć naszym uczniom przede wszystkim trudy, z jakimi muszą się mierzyć osoby chore i cierpiące. Chcemy też pobudzić naszych wychowanków do solidaryzowania się z ludźmi chorymi, czy również uwrażliwiać ich na potrzeby i tęsknoty innych, a także zachęcać do różnych form wyrzeczeń dla tych ludzi – podkreśla Marta Zuber, jedna z koordynatorek akcji oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 20.

Kampania „Anioły w Piżamkach” rozpoczęła się 10 kwietnia, kiedy to uruchomiono łańcuch dobrych serc. Pierwszym etapem były lekcje wychowawcze, poświęcone pomaganiu chorym ludziom. Następnie do udziału w akcji udało się zaprosić licznych przyjaciół. Jedną z takich inicjatyw było nagranie płyty z wierszykami rudzkich autorek – Moniki Czoik-Nowickiej i Joanny Kiepury. W studio nagraniowym pojawili się m.in. wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko, piłkarze Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze, Michał Borowiec, lider zespołu Rebelianci, rudzki artysta i konferansjer Grzegorz Poloczek, artyści Teatru Studia Buffo – Natalia Srokocz i Michał Jakubiec, a także Mateusz Sobecko, zwycięzca VIII edycji programu „You Can Dance”. Do nagrywania przyłączyli się także uczniowie szkoły. Ponadto patronat na akcją objęła prezydent Grażyna Dziedzic, a także fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?, a ambasadorem kampanii został Piotr Kupicha, lider zespołu Feel. Co ważne – jej organizatorzy nigdy nie natknęli się na zamknięte drzwi. – Trafiliśmy za to na ludzi, którzy bardzo chętnie współpracują w ramach takich akcji i lubią pomagać. Wystarczyło odezwać się i opowiedzieć o akcji – zaznacza Marta Zuber.

Ale „Anioły w Piżamkach” intensywnie działają przede wszystkim w murach samej szkoły. To tutaj odbył się konkurs na logo projektu, w którego stworzeniu przy wykorzystaniu prac uczniów szkoły pomógł rodzic, malarz Kornel Wilczek. Z kolei na szkolny, aniołkowy kiermasz uczniowie oraz rodzice przygotowali m.in. figurki aniołów, broszki, czy świece. Trwa także zbiórka książek, gier, czy artykułów biurowych, które zostaną przekazane w najbliższym czasie pacjentom szpitali w regionie, do których także trafią nagrywane płyty. Wszystko po to, by uczniowie pamiętali, jak potrzebne jest wsparcie w chorobie. – Od niedawna organizujemy także spotkania ze specjalistami, którzy przychodzą i opowiadają o tym, jak wygląda ich praca. To są m.in. lekarze, czy ratownicy medyczni. Nasi uczniowie niebawem będą przygotowywali się do wakacji i już teraz chcemy im uświadamiać, że nie wszyscy będą je mieli, bo ktoś ten czas spędzi w szpitalu i będzie potrzebował wsparcia – zaznacza Marta Zuber. – Podczas spotkania z uczniami starałam się zapoznać ich z możliwościami pomocy osobom chorym, spędzenia czasu z nimi i rozweselenia, zapomnienia o bólu i cierpieniu, z jakim wiąże się pobyt w szpitalu. Żyjemy w takim świecie, w którym każdy jest zamknięty w swoich czterech ścianach, dlatego trzeba uwrażliwiać naszych najmłodszych – mówi Katarzyna Bresler-Śniatowska, specjalista chorób wewnętrznych, która spotkała się z uczniami SP nr 20.

Finał akcji odbędzie się 21 czerwca podczas Dnia Piżamowego, podczas którego uczestnicy będą solidaryzować się z osobami, przebywającymi w szpitalach poprzez założenie piżam. – Pomysł na całą akcję i na takie właśnie jej podsumowanie zrodził się podczas wizyty na Malcie, gdzie realizowaliśmy program Erasmus. To tam uczestniczyliśmy w dniu piżamowca, który polegał na zabawie, połączonej z pewną ideą, w której chodziło o to, żeby dzieci nauczyły się współczuć i rozumieć osoby chore – wyjaśnia Katarzyna Szuba, dyrektorka SP nr 20.

W trakcie finałowego spotkania, które ma być tak naprawdę lekcją wrażliwości, m.in. wystawione zostanie przedstawienie autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej, a dzieci będą pisały listy z pozdrowieniami dla osób, przebywających w szpitalach. O muzyczną oprawę finału zadba z kolei zespół Coffee Experiment.


Komentarze