Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Plebiscyt


Przedstawiamy 15 Unikalnych, którzy konkurują w pięciu kategoriach. Przypominamy, że głosować można za pośrednictwem Facebooka (www.facebook.com/WR), na portalu www.wiadomoscirudzkie.pl oraz wysyłając SMS-y. Głosowanie rozpocznie się 12 września br. o godz. 12 i potrwa do 26 września br. do godz. 12. Gala finałowa plebiscytu odbędzie się 28 września o godz. 18 w Domu Kultury w Bielszowicach.


Zapraszamy do głosowania!


1. 11,88% - 67
Otwarte serca - Akcja

Szlachetna Paczka to inicjatywa ogólnopolska, której celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących rodzin. Polega ona najpierw na zapoznaniu się z rodzinami, później na zbiórce darów, a następnie na przekazaniu paczek. Od 2015 roku „Szlachetna Paczka" organizowana jest także w Rudzie Śląskiej przez ekipy Północ i Południe. Sami o sobie wolontariusz mówią, że starają się pomagać mądrze - tak, aby pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby, nie uzależniała, ale dawała siłę do działania i przezwyciężenia beznadziei. W ubiegłym roku w Rudzie Śląskiej działało ok. 30 wolontariuszy, którzy przekazali pomoc ponad 40 rodzinom.

Chcąc oddać głos na akcję „Szlachetna Paczka” w Rudzie Śląskiej, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści OS.1, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


2. 0,53% - 3
Otwarte Serca - Jarosław Baron

Pierwsza w historii Rudy Śląskiej Charytatywna Wielka Gala Sportów Siłowych i Sportów Walki  odbyła się 23 czerwca w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Halembie. W ten sposób rudzkie i śląskie kluby sportowe wspólnymi siłami postanowiły pomóc w leczeniu malutkiego Bartka Paligi, który urodził się krytyczną wadą serca. Ta charytatywna inicjatywa zrodziła się dzięki pomysłowi Jarosława Barona, który na co dzień pracuje w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, a prywatnie trenuje sporty siłowe. To trzykrotny mistrz świata i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc.

Chcąc oddać głos na Jarosława Barona, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści OS.2, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


3. 4,61% - 26
Otwarte Serca - Sandra Loska

Wraz z mężem i przyjaciółmi od kilku lat dzielnie walczy o zdrowie swojego syna, Boryska, który choruje na jedną z najcięższych wrodzonych wad serca. Dziś pomocą, którą otrzymała od ludzi, dzieli się sama. Sandra Loska promuje oraz współorganizuje wszelkiego rodzaju akcje charytatywne. Jest także członkiem Fundacji Przyjaciół Świętego Mikołaja, z którą zbiera pieniądze na leczenie i szybki powrót do zdrowia chorujących rudzian. Czuwa również nad licytacjami i kiermaszami, z których dochód przekazywany jest także na powyższy cel. Prywatnie nauczyciel muzyki i plastyki w szkole podstawowej.

Chcąc oddać głos na Sandrę Loskę, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści OS.3, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


4. 4,26% - 24
W Grupie Siła - Amatorski Teatr Pierro

W 1997 roku kilkanaście osób zebrało się, by stworzyć niepowtarzalne miejsce, choć wtedy sami nawet nie mieli świadomości tego, że szkolny teatrzyk stanie się wkrótce najważniejszym miejscem w ich życiu. Tak powstał Amatorski Teatr „Pierro”, który od początku działa pod okiem Anny Morajko. Przez ponad 20 lat działalności swoje pierwsze kroki na scenie stawiało tu setki osób. Od najmłodszych lat to tutaj uczyli się wokalu, tańca i recytacji. Wielu z nich w dorosłym życiu na stałe związało się ze sceną, ale do dziś lubią tu wracać. Festiwali, konkursów i wydarzeń miejskich i ogólnopolskich w których uczestniczył Amatorski Teatr Pierro dziś już nie sposób wymienić.

Chcąc oddać głos na Amatorski Teatr Pierro, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WGS.1, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


5. 11,17% - 63
W Grupie Siła - Hufiec ZHP Ruda Śląska

Rudzcy harcerze to największa rudzka organizacja młodzieżowa, która liczy około 600 osób. Od lat harcerze mogą pochwalić się licznymi sukcesami, np. w zeszłym roku komendant Marcin Różycki otrzymał wyróżnienie najlepszego komendanta hufca podczas VIII Gali Mistrzów Harcerstwa Chorągwi Śląskiej. Co więcej harcerze cały czas remontują swoją siedzibę, czyli Dom Harcerza w Rudzie, a w tym roku rozpoczęli zbiórkę publiczną na ten cel. W tym roku także około dwustu rudzkich harcerzy uczestniczyło w zlocie harcerskim zorganizowanym w Gdańsku z  okazji rocznicy stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie promowali Rudę Śląską.

Chcąc oddać głos na Hufiec ZHP Ruda Śląska, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WGS.2, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


6. 4,61% - 26
W Grupie Siła - Grupa bębniarska z SP 41

Niemal każdego dnia w murach Szkoły Podstawowej nr 41 w Rudzie można poczuć afrykański klimat. Na szkolnych korytarzach rozbrzmiewają bębny i śpiewy prosto z Afryki, a wszystko to za sprawą grupy bębniarskiej, która ćwiczy pod kierunkiem nauczyciela i pasjonata Afryki, Andrzeja Żydka. Dzięki niemu dzieciaki mogą pograć na afrykańskich dżembach, a także arabskich darabukach i kubańskich kongach. Zajęcia odbywają się z pasji do muzyki i bezpłatnie, dlatego może przyjść na nie każdy uczeń szkoły, który tylko ma na to ochotę.

Chcąc oddać głos grupę bębniarską z SP 41, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WGS.3, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


7. 6,03% - 34
Z pasją - Daniel Coceancig

Związany z Rudą Śląską finalista trzeciej edycji programu „Bake off - Ale ciacho” to utalentowany cukiernik, który często powtarza, że mieszkał w wielu miastach, ale żadne nie ma takiego wspaniałego klimatu jak Ruda Śląska. W tym roku Daniel wydał swoją książkę „Ciastecznik”, w której przedstawia niecodzienne pomysły kulinarne, a także niezwykłe fotografie wypieków. Pomysły na wypieki i desery umieszcza także na Facebook’u, Instagramie oraz blogu. Jego pasja do pieczenia zaczęła się około piętnastu lat temu i od tego czasu z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija.

Chcąc oddać głos na Daniela Coceancig’a, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści ZP.1, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


8. 4,79% - 27
Z pasją - Damian Ciecierski

Jego pasją jest szeroko rozumiana śląskość. Śląskie tradycje kultywowane są w domu Damiana Ciecierskiego od lat, przez co nie wstydzi się śląskiej godki. Aktywnie bierze udział w imprezach oraz wydarzeniach promujących śląskość, np. w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 , której jest uczniem i gdzie organizowany jest corocznie Tydzień Kultury Śląskiej. Jednym z sukcesów Damiana Ciecierskiego na tym polu jest tegoroczne zwycięstwo w pierwszym dyktandzie „Ślõnskiej godki”, które odbyło się w Rudzie Śląskiej, a w którym Damian wygrał nagrodę w postaci wyjazdu do Strasburga.

Chcąc oddać głos na Damiana Ciecierskiego, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści ZP.2, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


9. 0,71% - 4
Z pasją - Michalina Sujewicz

Śmiało można powiedzieć, że jej życie to kawa. Michalina Sujewicz cztery lata temu wyjechała z Rudy Śląskiej do Nowej Zelandii i to właśnie tam odkryła swoją życiową pasję. Pokochała kawę i została baristką. Jej miłość do ziaren, z których robiony jest ten popularny napój, spowodowała, że rudzianka od dwóch lat jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kawy Wysokiej Jakości. Objęła także stanowisko głównego baristy w jednej z najbardziej rozpoznawalnych kawiarni w Christchurch w Nowej Zelandii. Niewykluczone, że po powrocie w rodzinne strony otworzy kawiarnię z prawdziwego zdarzenia.

Chcąc oddać głos na Michalinę Sujewicz, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści ZP.3, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


10. 1,42% - 8
Nasza Przyszłość - Jakub Herwy

Ma zaledwie jedenaście lat, a potrafi pokonać dorosłego gracza w szachowym pojedynku. Młody rudzianin w czerwcu tego roku został m.in. mistrzem Śląska w szachach, a później w lipcu zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Europy Szkół w Szachach. Jedenastolatek startuje w wielu turniejach szachowych, które odbywają się w całej Polsce i zawsze plasuje się na wysokich pozycjach. Swoją szachową przygodę rozpoczął w pierwszej klasie. Wtedy zaczął uczyć się podstaw szachowych i spróbował swoich sił w pierwszym turnieju, gdzie zdobył V kategorię szachową. Teraz ma I kategorię i chciałby uzyskać kolejne stopnie.

Chcąc oddać głos na Jakuba Herwego, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści NP.1, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


11. 5,14% - 29
Nasza Przyszłość - Artur Kurka

To uczeń rudzkiej szkoły muzycznej oraz członek Orkiestry Dętej KWK Pokój. Młody rudzianin od siódmego roku życia gra na puzonie i można śmiało powiedzieć, że pochodzi z muzykalnej rodziny, ponieważ w orkiestrze gra też jego ojciec i siostra. Na co dzień Artur jest uczniem czwartej klasy SP nr 8 w Wirku oraz uczniem trzeciej klasy Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Podczas tegorocznego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych młody rudzianin zagrał po raz pierwszy przed wielką publicznością. Nastoletni muzyk chce związać swoją przyszłość z muzyką. Obecnie ćwiczy grę pod kierunkiem nauczyciela Piotra Misiaka.

Chcąc oddać głos na Artura Kurkę, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści NP.2, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


12. 13,3% - 75
Nasza Przyszłość - Wiktoria Pierończyk

Uczennica drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Rudzie Śląskiej o kierunku technik obsługi turystycznej. Przez wiele lat uczestniczyła w zajęciach tanecznych w  Osiedlowym Domu Kultury RSM „Matecznik”, zdobywając z zespołem Elektra wiele wyróżnień i nagród.  Od trzech lat działa w Młodzieżowej Radzie Miasta, początkowo jako radna, a obecnie pełniąc funkcję przewodniczącej. Wiktoria udziela się także jako wolontariusz w szkole i w mieście. Brała udział w organizacji Festiwalu Polsko-Irlandzkiego oraz Ogrodów Śniadaniowych przy Miejskim Centrum Kultury. W wolnym czasie uwielbia czytać książki lub spędzić czas aktywnie.

Chcąc oddać głos na Wiktorię Pierończyk, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści NP.3, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


13. 23,05% - 130
W Muzyce Siła - Weronika Nawara

Weronika to laureatka konkursów wokalnych m.in. tegorocznej edycji konkursu „O Rudzki Mikrofon”, dzięki któremu mogła zaprezentować się podczas Dni Rudy Śląskiej. Jest uczennicą Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II oraz Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Weronika gra także na pianinie i gitarze. Pisze własne utwory. Interesuje się również dubbingiem. Wolny czas lubi spędzać z najbliższymi, tworząc muzykę lub czytając dobrą książkę.

Chcąc oddać głos na Weronikę Nawarę, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WMS.1, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


14. 7,45% - 42
W Muzyce Siła - Marta Mansfeld

Uczennica drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Rudzie Śląskiej o kierunku technik obsługi turystycznej. Jest wokalistką i współzałożycielką zespołu Only-M. Gra na pianinie, gitarze oraz organach. Uczestniczyła w wielu konkursach muzycznych, osiągając spore sukcesy. W repertuarze Marty znajdują się utwory muzyki nowoczesnej, ale także utwory śląskie w gwarze, które śpiewa u boku rudzkiej wokalistki Katarzyny Sroki. Marta Mansfel śpiewa także w chórach pw. św. Barbary i scholi Vox Dei.

Chcąc oddać głos na Martę Mansfeld, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WMS.2, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.


15. 1,06% - 6
W Muzyce Siła - Orkiestra dęta Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia pod kierunkiem D.Kasperka

Zespół został powołany do życia w ubiegłym roku szkolnym. W jego skład wchodzi nastoletnia, uzdolniona młodzież grająca na instrumentach dętych. Orkiestra pracuje pod kierunkiem Dariusza Kasperka – klarnecisty o dużym doświadczeniu muzycznym, które zdobył w różnego rodzaju zespołach i orkiestrach. Zaraża on swoją pasją do wspólnego muzykowania młodych ludzi, dobierając wykonywany przez nich program tak, aby był on ciekawy i urozmaicony. W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno przeboje muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej i filmowej. Szkolna młodzież chętnie wykonuje również utwory podtrzymujące tradycję kultury muzycznej Śląska.

Chcąc oddać głos na Orkiestrę dętę Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia pod kierunkiem Dariusza Kasperka, wyślij SMS-a na nr 71100 o treści WMS.3, koszt SMS-a to 1 zł + 23% VAT-u.