Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Energia pod kontrolą

20-06-2017, 12:49 Agnieszka Kominek

Dlaczego żarówka świeci? Nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, ponieważ energia elektryczna jest wszechobecna. Po prostu jest. W naszych gniazdkach płynie prąd, który pozwala nam na swobodne korzystanie z różnych urządzeń takich jak telewizor, pralka, lodówka, czy suszarka. Skąd jednak bierze się ta energia? I czy kiedyś może jej zabraknąć?

Energia dostarczana każdego dnia do naszych domów, zakładów pracy pochodzi w głównej mierze z klasycznych elektrowni węglowych. W chwili obecnej w naszym kraju funkcjonuje 25 elektrowni opalanych węglem kamiennym lub brunatnym. Poprzez spalanie węgla w specjalistycznych piecach, podgrzewa się woda zgromadzona w instalacji, ta z kolei zamienia się w parę wodną o temperaturze ok 600 stopni Celcjusza i bardzo wysokim ciśnieniu. Rozprężająca się para wprowadza w ruch turbinę, która z kolei jest połączona wałem z generatorem prądu i w efekcie wytwarza się prąd elektryczny. Oczywiście, aby prąd płynął przez 24 godziny na dobę, proces ten musi być powtarzany non stop.

Niestety, ani węgiel kamienny, ani brunatny nie są paliwami odnawialnymi, a ich zasoby kurczą się w zastraszającym tempie. W większości nasze elektrownie wymagają również modernizacji. Wiele z nich powstało w pierwszej połowie XX wieku. Najstarsza z nich zlokalizowana jest w Jaworznie w roku 1908. Naukowcy biją na alarm ponieważ elektrownie opalane paliwami stałymi przyczyniają się do zanieczyszczeń powietrza, w tym w dużej mierze do globalnego ocieplenia.

Zgodnie z raportem agendy ONZ REN21 z 2015 roku wynika, że coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Blisko 28% zainstalowanej mocy, o odpowiada za zaspokojenie ok 23% globalnego zapotrzebowania na energię pochodzi z energii wiatru i słońca. Jedną z przyczyn, dla której coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii jest program wsparcia finansowego, który wdraża ponad 160 krajów. Najlepiej rozwiniętym krajem pod względem korzystania z alternatywnych źródeł energii jest Norwegia, która rocznie wytwarza jej aż 65,5%.

Polska w rankingu REN21 znajduje się na dwudziestej pierwszej pozycji z 11% udziałem odnawialnych źródeł energii. Nie bez przyczyny pozostaje fakt, że poprzez wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach od 1989 do roku 2016 wartość całkowita realizowanych inwestycji związanych z ochroną powietrza, w tym wsparcie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii wyniosła 152,6 miliardów złotych.

Dzięki pozytywnej opinii Ministerstwa Energetyki z 10 kwietnia br. gminy Bytom oraz Radzionków jako pierwsze w naszym kraju zostaną wsparte dotacją w wysokości 16 milionów złotych pochodzącą ze środków unijnych. Umowa na dofinansowanie została podpisana pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a PEC w Bytomiu.

Dotacja zostanie przeznaczona na przebudowę i modernizację ok. 14,0 km nowej wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej oraz ok. 3,2 km zewnętrznych instalacji odbiorczych, co w sumie stanowi 17,2 km.

Projekt obejmuje również likwidację 10 grupowych węzłów cieplnych (dla kilku budynków) i równoczesną budowę 188 nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 46 mln zł. Zgodnie z harmonogramem, realizacja projektu planowana jest w latach 2017 – 2020.

W wyniku prac modernizacyjnych nastąpi zmniejszenie zużycia energii końcowej o 20 154 GJ/rok, natomiast szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie prawie 3000 ton dwutlenku węgla, a redukcja emisji pyłów oscylować będzie na poziomie 1,66 ton/rok. Do tego dojdą oczywiście oszczędności związane z mniejszymi kosztami dostarczania ciepła dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.

Coraz częściej dostrzegamy korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii, ale i nasz sposób myślenia na temat racjonalnego zarządzania energią znacznie się zmienił. Chętnie wkręcamy energooszczędne żarówki, szukamy technologicznych rozwiązań, które pomogą nam zredukować straty ciepła, a także coraz chętniej skłaniamy się ku zielonej energii. Nowymi technologiami zainteresowane są zarówno instytucje jak i osoby prywatne. Świadczy o tym między innymi zainteresowanie różnymi formami wsparcia jakie proponuje między innymi Wojewódzki Fundusz w Katowicach.

Szkoła Policji w Katowicach również chce dawać dobry przykład. Za sprawą wprowadzenia nowego programu zarządzania energią, na który zostały pozyskane środki w katowickiego funduszu na ponad 160 tys. złotych oświetlenie zewnętrzne w postaci lamp sodowych zostanie zmienione na nowoczesne oświetlenie LEDowe. Całość zadania została oszacowana na poziomie blisko 362 tys. złotych. 


Komentarze